הפרדות זגוגית אחורית

 

יתכן כי לעיתים הינך רואה גופים קטנים מול העין. הם בולטים יותר במבט על משטח חלק כגון: קיר לבן או במבט לשמים ומבט לעבר האור. 

אמנם הגופים נראים כאילו הם מלפני העין אך למעשה הם בתוך העין והתמונה שאנו רואים היא הצל של אותם גופים על רשתית העין. לגופים אלה צורות שונות כמו נקודות חוטים, קורי עכביש, זבוב וכדומה.

הגופים האלה הם למעשה עכירויות עדינות בג'ל ותאים בחלל הזגוגית – הנוזל השקוף אשר ממלא את חלל העין.

 

מדוע מופיעים הגופים האלה באופן פתאומי?

באופן טבעי בשלב מסוים של החיים הג'ל הממלא את העין עובר שינויים, הופך לנוזל ומתכווץ, הוא נמשך מהאזורים בהם היה מחובר אל הרשתית ( זגוגית אחורית), הפרדות הג'ל לעיתים גורמת למשיכות של הרשתית אשר יכולות להתבטא בהבזקי אור, לעיתים הבזקי האור הם הסימן היחיד שנרגיש אשר מעיד על הפרדות הזגוגית האחורית. 

השינוי בג'ל הוא פתאומי ומהיר ולכן הופעת הגופים מול העין מאוד פתואמית.

מכיוון שמדובר בתהליך טבעי של הגוף, יש לצפות לתהליך דומה בעין השניה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מה הסכנה של הפרדות הזגוגית:

בתהליך ההתכוצות של הג'ל והפרדתו מן הרשתית יתכנו קרעים קטנים ברשתית, עקב קרעים אלה יתכנו דימומים עדינים אשר גורמים גם הם לגופים מול העין. קרע ברשתית יכול בהמשך לגרום להפרדות הרשתית ולכן חובה לבדוק את העין לוודא כי אין חורים.

 

מה ניתן לעשות נגד הקוים והנקודות:

יש לעבור בדיקה ע"י רופא עיניים כדי לוודא שאין נזק לרשתית:

העכירות בזגוגית יכולה להפריע בזמן קריאה וניתן להזיז מעט את הראש כדי להזיז אותה, עם הזמן היא פחות מורגשת, אם כי לא תמיד נעלמת באופן מלא, ניתן יהיה לראותה בהסתכלות על משטח בהיר, או מול האור.

 

בדיקת עיניים וטיפול בחשד להפרדות זגוגית:

במידה ויש סמנים המחשידים להפרדות זגוגית יש לגשת לבדיקת עיניים. הבדיקה מבוצעת לאחר הרחבת האישונים, נעשה שימוש בעדשת מגע לבדיקת העין, במידה ונמצא חור ברשתית יש צורך לטפל בחור בד"כ ע"י הקפתו והלחמתו בעזרת קרן לייזר. 

בדיקת עיניים חוזרת מבוצעת תוך מספר שבועות.

 

במידה ויש שינוי בראיה, הופעת כתמים חדשים או חסר בשדה הראיה, יש לגשת לבדיקת עיניים בהקדם ולא להמתין לבדיקת העיניים שנקבעה מראש