הסרת משקפיים בלייזר

העין בנויה מספר חלקים ומתפקדת בדומה למצלמה. החלק הקדמי של העין הוא הקרנית 

אשר עשויה חומר מאוד שקוף ומאפשרת את חדירת קרן האור לעין. האור עובר דרך האישון ועדשת העין אשר יחד עם הקרנית ממקדות את קרני האור, התמונה מתמקדת על הרשתית כמו בפילים של מצלמה ומשם מועברת אל המח.

במצב תקין התמונה המתקבלת על רשתית העין חדה וממוקדת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טלפון: 04-8507025

 

במקרים של ליקוי ראיה, יש חוסר התאמה בין אורך העין וכח המיקוד של העין ולכן התמונה המגיעה אל הרשתית אינה חדה. בקוצר ראיה לרוב העין ארוכה מן הרגיל והתמונה מתמקדת לפני הרשתית, ברוחק ראיה לרוב העין קצרה מן הרגיל והתמונה מתקבלת מאחורי הרשתית, באסטיגמציה צורת הקרנית אינה מושלמת ולכן התמונה אינה ממוקדת. בכדי למקד את התמונה יש צורך במשקפי ראיה או עדשות מגע.

ניתוחי לייזר להסרת משקפיים מבוצעים בעולם מעל לעשרים שנה. מטרת הניתוח היא לעצב על קרנית העין את צורת עדשת המשקפיים ובכך למנוע את הצורך במשקפי ראיה. הניתוח מבוצע לאחר מתן טיפות להרדמה מקומית ומבוצע בחדר ניתוח.

השימוש הוא בלייזר האקסימר בעל אורך גל של 193 ננומטר, זוהי קרן לייזר קרה אשר מעצבת את הקרנית ללא פגיעה בשקיפותה. 

הלייזר מבוצע בשכבה הפנימית של הקרנית, ולכן יש צורך בפתיחת חלון טפולי וזה אפשרי במספר שיטות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Femtosecond laser

 בשיטה זו נעשה שימוש במכשיר לייזר מיוחד בעל אורך גל של 1045 ננומטר. הלייזר יוצר מתלה קרנית בעובי של כ 100 מיקרון, מרימים את המתלה וחושפים את השכבה הפנימית של הקרנית. לאחר ביצוע לייזר לעיצוב מחדש של הקרנית, המתלה מוחזר למקומו ונצמד אל הקרנית כמעט באופן מיידי.

שיטה זו באה להחליף את ניתוח הלאסיק – LASIK אשר היה מקובל ובו המתלה נעשה ע"י סכין מכנית במקום שימוש בלייזר, השימוש בלייזר מקטין את הסיכוי לסיבוכים ומעלה את רמת הדיוק של הטיפול.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לאסק LASEK

 בשיטה זו מרימים את השכבה העליונה – האפיתל של הקרנית בעזרת אלכוהול או להב מיוחד. לאחר חשיפת השכבה הפנימית של הקרנית, מבוצע הלייזר לעיצוב מחדש של הקרנית באותו האופן. אפיתל הקרנית מוחזר ומחלים לאחר מספר ימים באופן עצמוני.

בשיטת האינטראלאסיק קיים שיפור בראיה מייד לאחר הניתוח ושיפור נוסף והתיצבות מתרחשים בימים שלאחר הניתוח. תיתכן אי נוחות קלה מאוד אשר לרוב חולפת כיום לאחר הניתוח. היתרון של ניתוח הלאסק הוא עקב שימור של רקמת קרנית ולכן הוא יעיל אצל מי שמלכתחילה יש קרנית דקה. החסרון של שיטה זו הוא שההחלמה איטית יותר, בימים הראשונים קיימת אי נוחות בעיניים אשר ניתנת לטיפול בעזרת משככי כאבים, השיפור בראיה גם הוא איטי יותר ונמשך כשלושה שבועות.

 

Wave Front 

במכשירי הלייזר מהדור החדש ישנה אפשרות לרמת דיוק גבוהה יותר בביצוע הניתוח. תוכנת מחשב כמו הוויב פרונט – Wave front בודקת את כל העיוותים הקיימים במערכת האופטית של העין, כולל עיוותים אשר לא ניתנים לתיקון באמצעים רגילים כגון משקפיים. הנתונים מועברים אל מכשיר הלייזר. בזמן הניתוח מבוצע תיקון של עיוותים אלה ומאפשר איכות ראיה גבוהה יותר.

 

מי מתאים להסרת משקפיים בלייזר?

בעלי קוצר ראיה, רוחק ראיה או אסטיגמציה

גיל מעל 18

מספר משקפיים יציב מזה חצי שנה

לא קיימת בעית עיניים בעלת משמעות או לעיתים מחלות ססטמיות שונות

בבדיקה לפני ניתוח נמצא שקרנית העין בריאה ועבה מספיק 

ניתוח הלייזר מבוצע לאחר בדיקה מקיפה במכון הלייזר. הבדיקה כוללת בדיקה של אופטומטריסט, צילומים טופוגרפיים של העין, מדידת עובי הקרנית ובדיקת רופא מקיפה. 

 

ציפיות מהניתוח:

הניתוח מבוצע במטרה להסיר את המשקפיים, הראיה הצפויה לאחר הניתוח היא בהתאם לראיה אשר היתה קיימת קודם לכן עם משקפיים.

לאחר גיל 40 יהיה צורך במשקפי קריאה כמו כל אחד אשר אינו מרכיב משקפיים למרחק. 

יש הסובלים מסינוורים ויובש לאחר הניתוח, לרוב אצל מי שסבלו מכך לפני הניתוח. לעיתים יש צורך בטיפול בעזרת טיפות לחות ולרוב הסמנים חולפים עם הזמן. 

ישנם מקרים בהם תיתכן נסיגה בניתוח לאחר זמן. במידה ונסיגה זו גורמת לירידה בראיה ניתן לשקול ניתוח תיקון חוזר בהתאם למצב הקרנית.

עיניים לייזר להסרת משקפיים