בלפריטיס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תהליך דלקתי של שולי העפעף, לעיתים יתכן קשר לזיהום חיידקי קל.

הבעיה היא בבלוטות החלב  (Meibomian gland) אשר ממוקמות בשולי העפעף מאחורי קו הריסים בעפעף העליון והתחתון. באופן רגיל הבלוטות מפרישות שומן אשר מונע אידוי דמעות העין ושומר על הלחות בעין.

ישנם אנשים עם נטיה להפרשה לא תקינה או מאוד סמיכה של השומן מן הבלוטות.

 

 

סימנים: 

תחושת גוף זר בעין, צריבה, דמעת, גרד, רגישות לאור, אודם, נפיחות של העפעפיים, תחושה של יובש הפרשות ועיניים דבוקות בעיקר לאחר שינה.

לעיתים יש רגישות רבה יותר בעיניים בעונות בהן האוויר מאוד יבש או למי שנמצא זמן רב בחדרים סגורים עם מיזוג הגורם ליובש של האויר. 

למי שסובל מבלפריטיס יש נטיה לפתח ארועים חוזרים של שעורה בעפעף.

 

טיפול:

היגיינה של העפעפיים וניקוי הפרשות.

יש צורך לבצע קומפרסים חמים לאזור העפעפיים לפחות פעמיים ביום למשך 10-15 דקות בכל פעם. את הקומפרס ניתן לעשות ע"י לקיחה של מטלית נקיה ולהשרות במים חמים ואז להניח על אזור העיניים, יש להשרות שוב במים חמים את המטלית לאחר שהתקררה.

ניקוי שולי העפעפיים בעזרת מגבונים מיוחדים או ע"י שימוש בצמר גפן מושרה בשמפו תינוקות מהול במים חמים.

ניתן להוסיף טיפות לחות לעיניים (דמעות מלאכותיות) אשר ניתן לרכוש ללא מרשם כגון: לייטירס, לקרימול, ג'נטיל, היפוטירס, רפרש, (כל אחד צריך לראות איזה מהטפות הכי מתאימה לו).

ניתן להוסיף טיפול בכדורי אומגה 3, הטיפול מפחית את סמני הדלקת בעפעפיים ומשפר את ההפרשה של השומן בעפעפיים ובכך מפחית את היובש בעיניים ואת סמני הדלקת.

ביעוץ רופא עיניים ניתן לטפל ע”י מתן של כדורי דוקסיצילין, זהו טיפול אנטיביוטי ויש צורך בנטילת כדור אחד ביום, האנטיביוטיקה משנה את המבנה של השומן בבלוטות החלב, מגבירה את ההפרשה ומפחיתה את סמני הדלקת. יש צורך בטיפול של מספר חודשים ואז ניתן לבצע הפסקה. טיפול זה בא בנוסף לטיפולים האחרים ומקובל כשסמני הדלקת מאוד חמורים. 

כל הטיפולים נועדו להקל על סמני הדלקת אך בכדי למנוע השנות מומלץ להמשיך בטיפול מונע ועל הגיינה של העפעפיים לפחות פעם ביום.